Medyada Salmonella

Gıda zehirlenmesinin veya başka kaynakların neden olduğu Salmonella vakaları, kümes hayvanlarında görülen vakalar ve ilişkili konular hakkında medyada çıkan haberler.

10 Kasım 2008

Salmonella vakası, Hollanda
Hollanda Ulusal Kamu Sağlığı ve Çevre Enstitüsü, Çarşamba günü [6 Kasım 2008] ülke çapında görülen Salmonelloz salgınında 150’nin üzerinde insanın hastalandığını ve 30’dan fazla kişinin hastaneye kaldırıldığını açıkladı.

Enstitü, Ağustos başından 20 Ekim 2008 tarihine kadar, Salmonella bakterisinin antibiyotiğe dirençli bir suşu ile ilgili 152 yeni vaka bildirildiğini ve normalde her hafta 2 yeni vaka bildirilirken şu anda her hafta 5 ila 10 yeni vakanın bildirildiğini açıkladı.

Vakaların ülkenin her yerine yayıldığı ve seyahatten kaynaklanan vakaların bildirilmediği açıklandı. Enstitü, enfeksiyonun kaynağının henüz belirlenemediğini ama domuz etinden kaynaklanmış olabileceğini açıkladı. RIVM’e göre, _Salmonella [enterica_ serotype] Typhimurium faj tipi DT104 suşu, çeşitli antibiyotiklere karşı dirençli.
http://www.promedmail.org

25 Eylül 2008

Bebekte Salmonella görüldü, Fransa
18 Eylül 2008 Perşembe günü Fransa’nın batısındaki Nantes hastanesi, Bölge Sağlık Bürosuna yalnızca biberonla beslenen bir bebekte Salmonelloz vakasının görüldüğünü bildirdi. 22 Eylül 2008 Pazartesi sabahı, Fransa’nın güney batısındaki Niort hastanesinde 2 bebekte daha Salmonelloz görüldüğü bildirildi. 3 vakanın serotipinin bilinmediği bildirildi.

Aynı zamanda, Fransa ulusal referans merkezinin (NRC) Salmonella veritabanında, son zamanlarda bebeklerde tespit edilen _Salmonella enterica_ serotip Give izolatı oranlarında artış olduğu gözlemlendi. 2008 yılında NRC’ye ulaşan toplam _S._ Give izolatlarının sayısı, önceki yılların aynı dönemlerinde tespit edilen rakama benzer olarak, 19 olarak tespit edildi.

Ancak tespit edilen son izolatların 6’sı, bebeklerde görüldü; bu duruma önceki yıllarda hiç rastlanmamıştı.

20 Ağustos 2008

5 Avrupa ülkesi Salmonelloz, serotip Agona’nın etkisi altında
Muhtemelen İrlanda’da Kildare bölgesindeki bir et tesisiyle bağlantılı olan Salmonelloz vakaları, İsviçre ve Fransa’ya sıçradı ve hastalık 5 Avrupa Birliği ülkesini etkisi altına aldı.
_Salmonella_ Agona vakalarıyla ilgili dün gece [18 Ağustos 2008] açıklanan rakamlar, şimdiye kadar yaklaşık 132 kişinin hastalıktan etkilendiğini gösteriyor. İsviçre’den 2 vaka bildirildi ve Fransa, 1 kişinin bakterinin nispeten ender görülen bir suşundan etkilendiğini teyit etti.

Mikrobun genetik özellikleri, Nass’ta bulunan Dawn Farm Foods tesisindeki belirli bir üretim hattı ile ilişkilendirildi. 132 kişiden 125’inde, et üretim tesisinden alınan numunelerde tespit edilen genetik özelliklerin aynılarına sahip olan bir izolat gözlemlendi. 7 vakanın daha nihai test sonuçları bekleniyor.
Sağlık Koruma Gözetim Merkezi’nin sözcüsü, İskoçya’da bir nehirden alınan su örneklerinde aynı _Salmonella_ Agona suşuna rastlandığını ancak daha sonradan mikrobun kaynağının bir kanalizasyon çıkışı olduğunu ve dolayısıyla mikrobun vakaların nedeni değil, sonucu olduğunu belirtti.

Enfeksiyon sonucunda hastalanan 132 kişiden 76’sının İngiltere’de bulunduğu ve İskoçya’dan 31 vakanın bildirildiği belirtildi. İrlanda’da şu anda 11 kişinin hastalıktan etkilendiği ve bunların 4’ünün hastanede tedavi gördüğü bildirildi. Hastalığa rastlanan diğer AB ülkeleri arasında Finlandiya, Fransa ve İsveç bulunmaktadır. Avrupa Hastalık Kontrol Merkezi, Finlandiya’daki vakanın bir sandviçte bulunan biftekten kaynaklandığını bildirdi.

Vakaların tespit edilmesinin ardından Dawn Farm Foods, en az 8 Avrupa ülkesine ve Kuveyt’e gönderilen biftek, tavuk, kuzu ve domuz eti ürünlerini geri çekti.

9 Ağustos 2008

Salmonelloz, serotip Agona, İngiltere
Britanya Adaları’nda 90 kişiyi etkileyen Salmonella [enterica_ serotip] Agona hastalığının Subway sandviç zinciri tarafından satılan sandviçlerle bağlantılı olabileceği açıklandı. Laboratuar testlerinde hastalık vakaları ile ABD’li sandviç zincirinin malzeme tedarikçilerinden biri arasında bağlantı bulunduğunu ortaya koydu. İrlanda’nın Kildare bölgesinde bulunan Dawn Farm Foods’da pişirilmiş biftek, tavuk ve pastırmalara el kondu.

2 Temmuz 2008

Salmonelloz, serotip Typhimurium U292, Danimarka
Son 15 yılın en şiddetli salgınında Danimarka’da 400’ün üzerinde kişinin Salmonella hastalığından etkilenmiş olabileceği bildirildi. Salmonelloz vakalarının kaynağını tespit etmek için acil kontroller yürütülüyor. Yetkililer, vakaların nedeninin sadece Danimarka’da dağıtılan bir gıda ürünü olabileceğini belirtiyorlar ancak henüz tek bir kaynak tespit edilmiş değil.

Danimarka Sağlık Bakanlığına göre şimdiye kadar 330 vaka teyit edildi ve bunların yaklaşık dörtte biri hastanede tedavi görüyor.

Her gün yaklaşık 30 yeni vaka bildiriliyor ve bu rakam, son 6 hafta içinde önemli ölçüde arttı. Yetkililer, vakaların et ürünleriyle bağlantılı olabileceğinden kuşkulanıyor. Bu vakalara yol açan hastalık suşunun _Salmonella [enterica_ serotip] Typhimurium U292 olduğu tespit edildi.

www.promedmail.org

Haziran 2008

Estonya’da bir çocuk yuvasında Salmonelloz vakasına rastlandı
Estonya Sağlık Koruma Teftiş Kurulu (HPI), Harju Bölgesinde bir çocuk yuvasında rastlanan Salmonelloz vakasını araştırıyor. 28 Mayıs 2008 itibarıyla, 85’i çocuk ve  9’u çocuk yuvası çalışanı olmak üzere, 94 kişide Salmonelloz vakası bildirildi. 94 vakadan 71’inde hastalığın türünün Salmonella enteridis olduğu teyit edildi ve vakaların 23’ünün epidemiyolojik olarak bağlantılı olduğu bildirildi.
Raporun tamamı için bkz. Eurosurveillance’ın web sitesi.

Sayfanın başı

yumurta yiyen çocuk