Salmonella ile ilgili haber arşivi

Gıda zehirlenmesinin veya başka kaynakların neden olduğu Salmonella vakaları, kümes hayvanlarında görülen vakalar ve ilişkili konular hakkında haber arşivi.

25 Mart 2008

Colorado, ABD
Salmonelloz – şehir su şebekesi

Güney Colorado’nun Alamosa şehrinde görülen Salmonella salgınının şehrin su şebekesinden kaynaklandığı tespit edildi. 21 Mart 138 itibarıyla bebek yaştan 89 yaşına kadar 138 kişide Salmonella vakası bildirildi ve bunların 47’si laboratuar testleriyle onaylandı.
Ancak su mikrobun su şebekesine nasıl bulaştığı hâlâ kesin değil. Bir depolama tankında sızıntı veya kanalizasyon hattı ile çapraz kirlenme olasılığından şüphe ediliyor.  Hastalığın serotip(ler)i açıklanmadı.

4 Mart 2008

Chicago ABD
Kek Harcı Toplatıldı

Quaker Oats Co., çiğ veya yeterince pişirilmemiş bileşenlerin taşıdığı Salmonella tehlikesi nedeniyle, sınırlı sayıda ürettiği Aunt Jemima Kek ve Pasta Harcı ürününü geri çekti. Şu ana kadar bildirilen bir vaka yok.

16 Şubat 2008

ABD
Çiğ Ton Balığında Salmonelloz, Serotip Paratyphi B

Hawaii Honolulu’dan Choyce Products şirketi, Salmonella tehlikesi barındırdığı gerekçesiyle 2473 kg.lık dondurulmuş sarıkanat ton balığı ürününü gönüllü olarak geri çekti.
Şüphelenilen hastalığın serotipi, ABD’de ender görülen S. enterica_ subspecies _enterica_ serovar Paratyphi B dT+. Sağlık uzmanları bu serotipin görülmesinin nedeninin muhtemelen iyi üretim uygulamalarının izlenmemesi ve hijyen eksikliği olduğunu bildirdi.

1 Şubat 2008

İngiltere
DEFRA Basın Bülteni – Salmonella Ulusal Kontrol Programı için yürürlüğe konan mevzuat

Kümes hayvanlarının yumurtacı sürüleri için Salmonella Ulusal Kontrol Programının (NCP) uygulanmasını öngören yasa yürürlüğe girdi.

Ocak 2008

ABD
100’ün üzerinde Salmonelloz vakası evde beslenen kaplumbağalarla ilişkilendirildi

ABD Hastalık Kontrol ve Öneme Merkezi, hastalığı muhtemelen evde beslenen küçük kaplumbağalardan kapan 100’ün üzerinde kişiyi 9 aydır etkileyen ve birçok eyalette görülen mide-bağırsak iltihabı vakalarını araştırıyor.
33 eyalette 103 mide-bağırsak iltihabı vakasından Salmonella Paratyphi B var. Java izolasyonu yapıldı. Tüm vakaların küçük ev kaplumbağalarıyla bağlantılı olduğu bildirildi.

20 Ağustos 2007

Macaristan
3-5 Ağustos 2007 tarihlerinde, Macaristan’ın Mogyorod kentinde Hungaroring’de düzenlenen Formula Bir yarışının yapıldığı sırada, 31 kişide akut mide-bağırsak iltihabı vakasının görüldüğü bildirildi.  22 vakada hasatlığa neden olan ajanın Salmonella [enterica_ serotip] Enteritidis olduğu onaylandı. Hastaların, etkinliğin katılımcılarına hizmet veren bir büfeden aldıkları bakteri içeren tavuk etinden yedikleri bildirildi.

6 Ağustos 2007

İrlanda, Kerry
Kerry bölgesinin kuzeyinde bulunan Tralee’de son 4 haftada 30 kişiye Salmonelloz teşhisi kondu.
Vakaların nedeni ve vakalara neden olan Salmonella serotipi henüz onaylanmadı.

4 Temmuz 2007

Ukrayna (Cherkassy), Salmonelloz – kanatlı sektörü çalışanları
Ukrayna’da bulunan bir kanatlı işleme tesisinin 85 çalışanı, Salmonelloz hastalığına yakalandı. Enfeksiyonun nedeni henüz belirlenemedi. Hastalığın, şirketin kafeteryasında verilen omletlerden veya domuz köftelerinden kaynaklanmış olabileceğinden kuşkulanılıyor. Fabrikada üretilen tavuk etleri yakın denetim altında.

3 Temmuz 2007

Kuzey Amerika, birçok eyalette Salmonelloz vakaları görüldü, serotip Wandsworth
Birçok eyalette görülen Salmonella enterica (serotip Wandsworth) vakaları araştırılıyor.
Hastalığa yakalanan kişilerle ve sağlıklı kişilerle yapılan görüşmeler, Robert’s American Gourmet markasının Veggie Booty ürününün tüketiminin istatistiki olarak hastalık ile ilişkilendirildiği ve dolayısıyla vakaların nedeninin büyük ihtimalle bu ürün olduğu bildirildi.

CDC’ye 18 eyaletten 57 kişinin serotip Wandsworth nedeniyle hastalandığı bildirildi; bu eyaletler şunlardır: California, Colorado, Connecticut, Georgia, Illinois, Indiana, Massachusetts, Minnesota, New Hampshire, New Jersey, New York, Oregon, Pennsylvania, Tennessee, Texas, Vermont, Washington ve Wisconsin.

21 Mayıs 2007

Almanya, Hesse’de bir hastanede Salmonelloz vakası
250’den fazla kişiye bulaşan Salmonella salgını, 2 kişinin ölümüne neden oldu. Orta Almanya’nın Hesse bölgesinde Fulda şehrinde bulunan 924 yataklı Klinikum Fulda hastanesi, salgından 233 hasta ve personelin etkilendiğini ve ayrıca 23 kişinin kuruma bağlı bir bakım evinde tedavi gördüğünü açıkladı.
Hastanenin tıp direktörü Achim Hellinger, salgının nedeninin henüz kesin olarak belirlenemediğini belirtti.

11 Mayıs 2007

Salmonelloz, Bosna Hersek (Saraybosna)
Saraybosna’da 400’den fazla kişi Salmonelloz nedeniyle tedavi altında. Şiddetli Salmonella zehirlenmesi nedeniyle 100’den fazla kişi hastaneye kaldırıldı.
Hastaların tümünün, şehir merkezinde popüler bir fast food ve pizza lokantasından tavuklu sandviç yedikleri bildirildi. Lokanta, Saraybosna şehir merkezinde birkaç okulun ve bir otobüs durağının yanında bulunuyor.

2 Mart 2007

Salmonelloz taşıyan yumurtalar, Avustralya (Queensland)
Queensland’da kısa bir süre önce görülen Salmonelloz salgınının Game Farm Enterprises tarafından tedarik edilen yumurtalarla bağlantılı olabileceği düşünülüyor. Yumurtalar toplatıldı ve tüketiciler bu marka yumurtaları atmaları veya parası karşılığında iade etmeleri için uyarıldı.

Şubat 2007


Gallus gallus cinsi yumurtacı sürülerde Salmonella’nın görülme oranına ilişkin temel çalışmada yapılan Analiz ile ilgili Zoonosis Verilerinin Toplanmasıyla Görevli Çalışma Kolunun Raporu. (2MB)


19 Şubat 2007

ABD’de birçok eyalette görülen Salmonelloz vakalarının yerfıstığı ezmesiyle bağlantılı olduğu bildirildi
ABD’de birçok eyalette görülen Salmonella [enterica_ serotip] Tennessee enfeksiyonu ile ilgili araştırmalar devam ediyor. Hastalığa yakalanan kişilerle ve sağlıklı kişilerle yapılan görüşmeler, Peter Pan marka yerfıstığı ezmesi ürününün tüketiminin istatistiki olarak hastalık ile ilişkilendirildiği ve dolayısıyla vakaların nedeninin büyük ihtimalle bu ürün olduğu bildirildi. 15 Şubat itibarıyla, CDC’ye 290 kişinin serotip Tennessee testlerinin pozitif olduğu bildirildi.

Şubat 2007

İsveç’te kümes hayvanlarından kaynaklı Salmonelloz
Aralık 2006’da, İsveç’in en güneyinde bulunan Skane bölgesinde 2 damızlık sürüde (ana sürüde) 2 _S. typhimurium_  vakası görüldüğü bildirildi. Resmi araştırmalar, hastalığın nedeninin başka bir damızlık sürü olduğunu ve bu sürünün ait olduğu grand parentlerin yumurtalarının bir kuluçkahaneye verildiğini ortaya koydu. Kuluçkahane, çıkan civcivleri Skane bölgesindeki (yukarıda belirtilen 2 sürü de dahil olmak üzere) 4 damızlık sürüye ve İsveç’in güneyinde bulunan 3 broiler sürü üreticisine gönderdi.
Hastalığın nereden kaynaklandığı bilinmiyor ve etkilenen tüm sürüler (yaklaşık 100 000 tavuk) halihazırda itlaf edildi. Gerekli hijyen tedbirleri uygulamaya kondu.
www.promedmail.org

Ocak 2007, ABD (GA)

Salmonelloz, et dilimleyici
Eylül 2006’da, South Georgia Medical Center’dan alışılmadık ölçüde çok sayıda Salmonella [enterica_ serotip] Montevideo vakası bildirildi.
Yapılan araştırmalarda, salgının kaynağının bir fast food restoranı olduğu belirlendi. Restoranda yapılan incelemelerde sorun tespit edilemedi ama vakalar görülmeye devam etti ve tüm vakalar aynı kaynağa işaret ediyordu. Daha ayrıntılı inceleme için, restoranda yüzeylerden örnekler alındı. Yeni satın alınan bir et dilimleyicisinden alınan örnekte yapılan testler, et dilimleyicisinin hastalığın suşu yönünden pozitif olduğunu ortaya koydu. Et dilimleyicisinin sık sık temizlenmesine karşın bakteri giderilemedi. Sorunun kaynağının cihazdaki arızalı bir parça olduğu belirlendi. Üreticiye göre, gerekli silikon contalardan biri eksikti.
Et dilimleyici restorandan çıkarıldıktan sonra vakalar sona erdi.

20 Kasım 2006, ABD

Salmonella Tavuk Etinde  Daha Fazla Görülüyor
ABD Tarım Bakanlığı, yumurtalarda görülen bir Salmonella türünün tavuk etinde daha sık görülmeye başladığını ve önlem alınması gerektiğini açıkladı.
Daha fazla bilgi edinin

6 Kasım 2006, Kanada

Kanada’da 2 kişide görülen ve ABD’de yakın zaman önce rastlanan suş (serotip Typhimurium) ile eşleşen Salmonelloz vakası onaylandı.
www.promedmail.org

30 Ekim 2006, ABD

ABD’de 18 eyalette en az 172 kişi serotip Typhimurium’un neden olduğu Salmonelloz enfeksiyonu nedeniyle hastalandı. Vakaların kaynağı henüz bilinmiyor.

17 Ağustos 2006, Letonya

Riga’da aynı restoranda yemek yiyen kişilerde 12 Ağustos’tan 17 Ağustos’a kadar devam eden bir Salmonelloz salgını bildirildi. Izole edilen serotipin enteritisdis var Jena olduğu açıklandı. Hastalıktan etkilenenlerin tümünün, çiğ yumurta ile hazırlanmış mayonezin kullanıldığı salatalardan yediği açıklandı.
www.promedmail.org

13 Eylül 2008

Tavuklu sandviçlerden Salmonelloz, Ürdün (Zarqa).
762 kişi, Ruseifa’da bir restoranda tavuklu sandviç yedikten sonra Salmonelloz hastalığına yakalandı. Salmonella hastalığının suşu henüz kesin değil.
www.promedmail.org

Eylül 2006

Salmonella kontrolü: Yumurtaları ve insanları korumak
Avrupa Gıda Güvenliği Ajansı’nın (EFSA) kısa bir süre önce yaptığı çalışma, bazı ülkelerde Salmonella enfeksiyonundan etkilenen yumurtacı sürülerin oranının hâlâ çok yüksek olduğunu ortaya koydu. Bu nedenle, AB’ye üye ülkelerin birçoğunun bu düzeyleri düşürmeye yönelik çabalarını artırmaları gerekiyor. Aşılama, Salmonella kontrol programlarında önemli bir araç.

Makalenin tamamını okunun (pdf 173Kb)

25 Ağustos 2006

Macaristan’da (Vas) Ölümcül Salmonelloz
Szombathely’de (Vas Bölgesi) Salmonella enfeksiyonu ile bağlantılı komplikasyonlar nedeniyle üç kişi yaşamını yitirdi. Hastalardan ikisi, enfeksiyonun şiddetini artıran başka bir ciddi hastalıktan ötürü tedavi görüyordu.

www.promedmail.org

19 Ağustos 2006

Letonya’da Salmonella Enteritidis salgını
Güney Letonya’da bulunan küçük bir köyde 21 Temmuz 2006’daki Salmonella [enterica_ serotip] Enteritidis vakaları resmi tatil nedeniyle düzenlenen gösteriler ile ilişkilendirildi. Salgın, 22 Temmuz’dan 25 Temmuz’a kadar devam etti. Etkinliğe katılan 260 kişiden 107’si ile görüşme yapıldı ve bunların 49’unun vaka ile ilgili belirlenen kriterleri karşıladığı bildirildi (hastalığın yayılma hızı yüzde %46 olarak belirlendi). 17 mutfak çalışanı dahil olmak üzere 26 kişiden alınan dışkı örnekleri mikrobiyolojik açıdan test edildi ve 8 örneğin _S._ Enteritidis bakımından pozitif olduğu tespit edildi. Geriye dönük çalışmalar, salgının nedeninin muhtemelen çiğ yumurta ve kızartılmış domuz eti ile hazırlanan bir yemek olduğunu ortaya koydu.

www.promedmail.org

Ağustos 2006 – Avrupa Birliği, kümes hayvanlarında ve yumurtalarda görülen Salmonella oranını azaltmak için daha katı kurallar getirdi

Kaynak: Reuters
(tarih 01.08.2006)
Yeni yönetmelikler kapsamında, üye ülkelerde yumurtacı tavuklarda Salmonella oranının azaltılmasına yönelik daha katı hedefler belirlenerek tüm üye ülkelere hastalığın yüzde 10’un üzerinde bir oranda etkilediği tüm sürülerde aşılama yapma zorunluluğu getirildi.
AB Sağlık Komiseri Markos Kyprianou ayrıca en kısa sürede Salmonella’dan etkilenen sürülerden alınan yumurtalara ticaret yasağı getirmeyi umut ettiklerini, ancak bunun için öncelikle AB bakanlarından onay almalarının gerektiğini belirtti. Kyprianou, açıklamasında şöyle dedi: “Salmonella, AB’de gıda yoluyla bulaşan hastalıklar arasında en yaygın olanlarından biri. Her yıl binlerce insanı etkiliyor ve bazen çok ciddi sonuçlara yol açıyor.” “Çiftlik düzeyinde Salmonella oranının azaltılması, hastalığın gıda zincirinin geri kalanında görülme oranını azaltacak ve AB’li tüketicileri koruma hedefine ulaşmaya katkıda bulunacaktır.” Salmonella bakterisi genellikle gıda yoluyla taşınan hastalıklara neden oluyor. 2004 yılında AB’de 192.000 kişinin hastalığa yakalandığı ama birçok vakanın bildirilmediği açıklandı.
Kanatlı eti ve yumurta, insanlarda Salmonella enfeksiyonunun ana kaynakları ama bakteri domuz eti, biftek, tahıl, meyve ve sebze gibi diğer gıda ürünlerinde de bulunabiliyor.
Genel hedef, AB’de bulunan sürülerde Salmonella düzeylerini yüzde iki veya daha altına çekmek.
Yıllık hedefler, bir önceki yılın sürülerinde enfeksiyonun görülme oranının yüzde 10 olduğu yerlerde yüzde 10’luk, bu oranın yüzde 10-19 olduğu yerlerde yüzde 20, yüzde 20-39 olduğu yerlerde yüzde 30 ve yüzde 40’ın üzerinde olduğu yerlerde yüzde 40 olarak açıklandı. Ulusal yönetimlere bu hedeflere ulaşma yönünde yeni kontrol prosedürleri hazırlamaları için altı ay süre verildi.
1 Ocak 2008 tarihinden itibaren sürülerde Salmonella enfeksiyonunun görülme oranının yüzde 10’un üzerinde olduğu ülkelere yumurtacı tavukları aşılama ve bunun için AB düzeyinde onaylanmış aşıları kullanma zorunluluğu getirildi.

Belgelerin tümü için bkz. AB mevzuatı.

6 Temmuz 2006

Sık seyahat eden kişilerde görülen Salmonelloz hastalığının yumurtacı tavuk sürülerinde görülen Salmonella bakterisi ile yüksek oranda ilişkili olduğu bildirildi.
Bkz. Eurosurveillance’ın haftalık bülteni.

14 Haziran 2006

Ön Rapor
Gallus gallus yumurtacı tavuk sürüsünde Salmonella bakterisinin yaygınlığına ilişkin gerçekleştirilen temel çalışmada yapılan analiz
The EFSA Journal (2006) 81, 1-71
Özeti okuyun (pdf 25.7 KB)
Makalenin tamamını okuyun (pdf 1.2 MB)

1 Haziran 2006

Belçika: Kümes Hayvanlarının Aşılanması, Salmonella Vakalarında Düşüş Sağladı Kaynak: Feedinfo Haber Servisi
31 Mayıs 2006 – 1999 yılında tarihte görülen en yüksek oranlara ulaştıktan sonra, Belçika’da Salmonella zehirlenmesi vakaları sabit bir düşüş göstererek 2004 yılında 9543 vaka ile son 5 yıla göre %34 oranında azaldı. Bu bulgular, Belçika Gıda Güvenliği Kurumu’nun kısa bir süre önce yayınladığı bir raporda ortaya kondu.
Ancak 2003 yılında tespit edilen rakamların, muhtemelen yaz aylarında görülen anormal derecede yüksek sıcaklıklar nedeniyle, düşüş eğilimine aykırı olduğu gözlemlendi.
2005 yılında meydana gelen Salmonella zehirlenmesi vakalarının sayısı henüz net değil ama kurumun raporunda ilk tespitlere göre bu rakamların düşüş eğilimine uygun olduğu bildirildi.
Belçika’da zehirlenmelerin %90’ından fazlasının sorumlusu S. enteritidis ve S. typhimurium tipi Salmonella bakterisi; vakaların nedeni yeterince pişirilmemiş yumurtaların, kanatlı etinin veya domuz etinin tüketilmesi.
2005 yılında vakalarda beklenen düşüş, kısmen ülkenin yumurtacı tavuklarının çoğunun 2004 yılında aşılanması ile açıklanabilir.  Raporda, 2006 yılının Temmuz ayına kadar Belçika’daki yumurtacı tavukların, free-range kanatlılar ve broilerler gibi, yumurtlama dönemi boyunca üç kez S. enteridis kontrolünden geçirilecekleri belirtiliyor.
2005 yılında domuzlar için de bir Salmonella gözetim programı başlatılacak.

Nisan 2006

Yumurtacı tavuklarda tüy dökmenin Salmonella üzerindeki etkisini araştıran bir çalışmanın sonuçları yayınlandı ( Brian W. Sheldon – Kümes Hayvanları Bölümü, North Carolina State University, Raleigh, NC, ABD ). Ayrıntılar için bkz. Yumurtacı tavuklarda tüy dökümü.

20 Haziran 2005

Yumurta ve yumurta ürünlerinin tüketimiyle ilişkili gıda yoluyla bulaşan hastalık salgınlarının gözetimi: İspanya, 2002 – 2003
Haftalık Eurosurveillance bülteni, 16 Haziran 2005

Mayıs 2005

Uluslararası Salmonella Typhimurium DT104 Enfeksiyonları, 1992-2001

Morten Helms, Steen Ethelberg, Kåre Mølbak, ve DT104 çalışma grubu1

Son 20 yılda, insanlarda görülen ve birden fazla ilaca karşı dirençli (MDR) Salmonella Typhimurium (özellikle faj tipi 104) enfeksiyonları birçok ülkede önemli ölçüde arttı. Enfeksiyonlar genellikle hastalıktaki artış ile ilişkilendiriliyor. Sorunun büyüklüğünü tespit etmek üzere bir araştırma yürütüldü.
Araştırmanın sonuçları ve ayrıntıları ile ilgili bilgi almak için, CDC’nin web sitesinde makalenin tamamına bakınız. makalenin tamamı..

14 Ocak 2005

Salmonella denetimine ilişkin yeni AB yönetmelikleri
Kümes hayvanlarında görülen Salmonella vakalarını azaltmaya yönelik tedbirler yürürlüğe girdi.
Yeni yönetmelikler, yetkililerin tüm yumurtacı sürülerden numune almalarına olanak tanıyor ve üreticilere araştırmalarda işbirliği yapma ve bilgi ve belge sağlama zorunluluğu getiriyor.
Bu yönetmelikler, hastalığın trendlerinin, kaynaklarının ve meydana gelme sıklıklarının değerlendirilmesini sağlayacak ve Avrupa Birliği daha sonra bu bilgileri Salmonella hastalığının azaltılmasına yönelik AB çapındaki hedefleri belirlemek üzere kullanacak.
2160/2003/EC sayılı AB Yönetmeliği, Salmonella hastalığını ve diğer zoonotik ajanları tespit etmek, kontrol altına almak ve kamu sağlığına yönelik tehlikeyi azaltmak için Üye Ülkelere uygun ve etkin tedbirler alma zorunluluğu getiriyor.
Direktif aynı zamanda Üye Ülkelerin zoonosis hastalıklar (hayvanlardan insanlara bulaşabilen hastalıklar) ile ve zoonotik ajanlar ve antimikrobiyal direnç konusunda veri toplamalarını öngörüyor.
Daha sonra bu veriler, (2160/2003 sayılı Yönetmelik kapsamında) Komisyon tarafından zoonosis hastalıkların ve zoonotik ajanların (bu örnekte Salmonella hastalığının) azaltılmasına yönelik topluluk çapında benimsenecek hedefler belirlenmesi amacıyla kullanılacak.
www.scotland.gov.uk

13 Aralık 2004

İngiltere ve Galler’de görülen Salmonella Enteritidis faj tipi 4 dışındaki enfeksiyonlar 2000-2004
Son yıllarda (1980’lerin sonlarında Salmonella ve yumurta hastalıklarından sorumlu patojen olarak ortaya çıkan) S. Enteritidis PT4 enfeksiyonunun görülme oranı düştü. 2000 yılından bu yana S. Enteritidis PT4 dışı enfeksiyonların görülme oranıysa neredeyse iki katına çıktı.
Raporun tamamı için bkz. Eurosurveillance’ın web sitesi.

7 Aralık 2004

EFSA’nın Salmonella hastalığını kontrol altına almak için aşılama ve antimikrobiyal ajan kullanımı konusunda düzenlediği Biyolojik Tehlikeler Panelinin Sonuç Raporu

Bkz. Avrupa Gıda Güvenliği Kurumunun web sitesi

21 Ekim 2004

Yetkili kurumlar, İspanya’dan ithal edilen yumurtalar ile bağlantılı Salmonella salgınlarına yönelik tedbirler alıyor
İspanya’dan ithal edilen yumurtalar ile bağlantılı Salmonella salgınları, İngiltere için bir sorun olmaya devam ediyor. Gıda Standartları Kurumu ve Sağlık Koruma Kurumu, halkı bu yumurtalardan kaynaklanabilecek olası Salmonella enfeksiyonlarına karşı korumak için tedbirler alıyor.
Bkz. FSA’nın web sitesi

Sayfanın başı

yumurta yiyen çocuk